ABD: NFP ve Powell’ın “tapering” yapmama mücadelesi

Uzun süre sonra beklentiden ilk defa bu kadar keskin ayrışan bir veriyle beraber sadece 266K artış göstermiş olan Nisan ayı NFP, aynı zamanda Fed’in “tapering” sürecine giden yolu da sorgulatacaktır.

Uzun süre sonra beklentiden ilk defa bu kadar keskin ayrışan bir veriyle beraber sadece 266K artış göstermiş olan Nisan ayı NFP, aynı zamanda Fed’in “tapering” sürecine giden yolu da sorgulatacaktır. Powell, istihdamın toparlanması için daha çok olduğunu ısrarla belirtti ve “yanlışlıkla” ortaya atılan faiz argümanına karşı şimdilik haklı çıkan taraf oldu. İşsizlik oranı yine %6,1’e yükselirken; katılım oranının %61,7’ye yükselmesi artışı açıklıyor. Özel sektör 218K iş eklerken, imalat istihdamı 18K gerileyerek yükü hizmet sektörünün üzerine yığmış görünüyor.

 

Alt kalemlere bakacak olursak; eğlence ve konaklama, diğer hizmetler ve eğitimdeki istihdam kazançları, geçici yardım hizmetleri ve kurye, kargo hizmetlerindeki düşüşle dengelenmiş. Pandemiye bağlı kısıtlamaların ülkenin birçok yerinde azalmaya devam etmesi nedeniyle eğlence ve konaklama sektörlerinde istihdam 331.000 arttı. Artışın yarısından fazlası yeme içme sektöründe (187K). Nakliye ve depolama, kargo hizmetlerindeki 77K azalmaya rağmen, istihdam Şubat 2020’nin 126K üzerinde. Hava taşımacılığında ise 7K’lık sınırlı bir artış var. İmalat sanayi istihdamı, önceki 2 aydaki artışların ardından (Mart'ta +54.000 ve Şubat'ta +35.000) Nisan'da (-18.000) geriledi.

 

Olumlu olarak atfedilebilecek ayrıntılar ise; uzun süreli işsizliğin %10,4’e düşmesi (işe dönüşler devam ediyor), ortalama saatlik kazançlarda %0,3’lük artış (%0,4 azalma bekleniyordu, buna daha aşağıda değineceğiz) ve haftalık çalışma saatinin 35’e yükselmesi (tam zamanlı istihdam artıyor ve açılma etkisiyle çalışma saatleri uzuyor). Pandemi başlangıcında ve sürecinde işini kaybedenler, özellikle orta ölçekten küçük ve lokal işletmelerde genelde düşük ve orta ücretli kesim. Dışarıda kalanlar düşük ücretli işçiler, içeride kalanlar ise yöneticiler olduğu için saatlik kazançlarda yapay bir artış etkisi gözlemlenmişti. İstihdam artarken ücretlerin de artması bu nedenle önemli. Ücretlerin, devlet yardımlarından daha cazip olması işe geri dönüşleri hızlandırır.

 

Powell’ın “tabana yayılmayan iyileşme” şeklinde yorumladığı duruma uygun veriler geldiği için, Fed’in Haziran toplantısında tapering konuşmasına yönelik beklentileri öteletebilecek potansiyele sahip. Piyasa bunun yansımasını fiyatlıyor. Parasal ve mali teşviklerin devam etmesi gerekliliğine yönelik argüman güç kazanacaktır. Durum dolar negatif, 10 yıllık getiriler negatif, dolar karşıtı majör para birimleri pozitif ve EM’ler pozitif şeklinde.

 

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma