Dolar / TL teknik analizi

Dolar / TL 8,85 ile rekor seviyeden işlem görüyor.

  • Dolar / TL 8,85 ile rekor seviyeden işlem görüyor.
  • Küresel piyasalarda dolar değer kazanırken Dolar endeksi 93,45 seviyesine, ABD 10 yıllık tahvil faizleri de son 3 ayın en yüksek seviyesi olan %1,48 seviyesine yükseldi. Doların küresel piyasalarda değer kazanması ayrı tutularak yurtiçi piyasalardaki haber ve veri akışları ile Dolar, Türk Lirası karşısında geçen hafta %6 değer kazandı.  Gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine bakıldığında yılbaşından bu yana en çok değer kaybeden para birimi Türk Lirası oldu.
  • Geçtiğimiz hafta TCMB’nin politika faizinde 100 baz puan indirime giderek faizleri %18,00’e çekmesi Türk Lirası varlıklardaki değer kaybını hızlandırdı. Piyasa beklentileri faiz değişikliği olmamasına rağmen faiz indiriminin olması ise sürpriz sayılmayacaktı. Faiz indirimi ardından Dolar / TL tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 8,88’i test etti. Özellikle karar metninde revizyona gidildi. Karar metninde ‘sıkı duruş’ ve ‘politika faizinin enflasyonun üstünde’ ibereleri çıkarıldı.
  • Faiz indirimi ile birlikte, faiz indirimi kapısının açıldığını söylebiliriz. Fakat burada kur tarafının ve global piyasalarında yakın takip edileceğini belirtelim.
  • Teknik olarak bakıldığında yukarı yönlü hareketlenmelerde 9,00 – 9,30 direnç, 8,70 – 8,65 destek olarak takip edilecek.Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma