news-details

Güvenli Bölge süreciyle ilgili görüşmeler sürüyor


"Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Güvenli Bölge süreciyle ilgili görüşmeler sürüyor"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu. Kalın, İdlib'de Türk askeri konvoyuna düzenlenen saldırıya ilişkin, "Tepkilerimizi Rus tarafına ilettik. Önümüzdeki günlerde Sayın Cumhurbaşkanımızın Sayın Putin ile bir telefon görüşmesi olacak." dedi. Türkiye'nin ABD ile Suriye'nin kuzeyinde planladığı Güvenli Bölge'nin tesis edilmesine ilişkin Kalın, şöyle devam etti:

"Fiiliyattaki uygulaması, süreci ve kapsamıyla ilgili görüşmeler sürüyor. Ana çerçevede mutabık kaldığımızı ifade edebiliriz."

"Milli Savunma Bakanı Akar ile ABD'li mevkidaşı Güvenli Bölge'yi görüştü"

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile telefonda görüştü. Milli Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, görüşmede, Bakan Akar Suriye'de Fırat'ın doğusunda güvenli bölgeye ilişkin bilinen görüş ve beklentileri ifade ederek, söz konusu bölgenin takvimde belirlenen esaslar çerçevesinde zaman kaybetmeksizin oluşturulması gerektiğini vurguladı.

"Takasbank, VİOP'ta yükümlülük hesaplamasında değişikliğe gitti"

İstanbul Takas ve Saklama Bankası'nca, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda (VİOP) yürütülen Merkezi Karşı Taraf Hizmeti ve Bu Hizmete İlişkin Takas Esasları Prosedürü'nde değişikliği gidildi. İstanbul Takas ve Saklama Bankası AŞ'den yapılan açıklamada, VİOP'ta işlem gören opsiyonlarda ve fiyatı yabancı para cinsinden olan vadeli işlem sözleşmeleri sonucu kalan yükümlülük hesaplanmasında değişikliğe gidildiği bildirdi.

"Trump: Tek sorunumuz Jay Powell ve Fed"

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter iletisinde Çin ve diğer ticaret anlaşmalarının harika durumda olduğunu ve tek sorunun Fed Başkanı Powell ile Fed olduğunu söyledi. Powell'ın hafifçe vuruş yapamayan bir golf oyuncusuna benzeten Trump, Fed Başkanı'nın büyük bir faiz indirimine giderek "doğru şeyi yapması durumunda" ABD'nin güçlü büyüme kaydedeceğini söyledi.

"FOMC: Fed yetkilileri Temmuz ayı faiz indirimini politikanın tekrar ayarlanması olarak gördüler"

Fed yetkilileri, geçtiğimiz ay yaptıkları Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısında aldıkları faiz indirimi kararını, para politikasında daha agresif bir gevşeme döngüsünün başlangıcından çok, politikanın "tekrar ayarlanması" olarak gördüklerini ifade ettiler. Fed üyeleri bu toplantıda, gelecekteki adımların nasıl olacağı konusunda konuşmakta isteksiz davrandılar. 30-31 Temmuz'da yapılan FOMC toplantısının bugün yayınlanan tutanakları yetkililerin Trump yönetiminin ticaret politikasının yarattığı belirsizliğin yakın zamanda ortadan kalkmayacağına inandıklarını ortaya koydu. Yetkililer, ticaret politikasında belirsizliğin ABD'nin ekonomik görünümü için "ısrarcı ters rüzgâr" oluşturduğunu ifade ettiler.

"ABD'de 2. el konut satışları beklenene paralel arttı"

ABD'de 2. el konut satışları Temmuz ayında önceki aya göre yüzde 2.5 artarak 5,420,000'e yükseldi. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, satışların yüzde 2.5 artışla 5,400,0000 seviyesinde gerçekleşmesi yönündeydi. Bloomberg'in anketine katılan 60 ekonomistin tahminleri 5,160,000 ile 5,500,000 arasında gerçekleşti.

"Merkel: İrlanda backstop maddesine 30 gün içinde alternatif bulunabilir"

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Britanya ve Avrupa Birliği'nin İrlanda backstop maddesine önümüzdeki 30 gün içinde bir çözüm bulabileceklerini söyledi ve Britanya Başbakanı Johnson ile uzlaşmaya istekli olduğu sinyalini verdi. "Backstop maddesi, İrlanda sınırı konusu çözülene kadar bir güvence" diye konuşan Merkel, "İrlanda sınırı konusunda iki yıl içinde muhtemelen bir çözüm bulacağız. Ancak backstop maddesine bir alternatifi de 30 gün içinde bulabiliri, neden olmasın" dedi.

"Macron: Anlaşmasız Brexit, Britanya'nın hatası olur"

Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron, anlaşmasız bir Brexit'in Avrupa Birliği'nin değil, Britanya'nın kendi hatası olacağını söyledi. Macron, Londra'nın ABD ile yapacağı herhangi bir ticaret anlaşmasının AB'den bir anlaşma olmadan ayrılmanın maliyetini hafifletmeyeceğini de savundu. Fransız lider yaptığı açıklamada, Britanya Başbakanı Boris Johnson'un ayrılma anlaşmasının yeniden müzakere edilmesi, İrlanda backstop maddesinin kaldırılması taleplerinin çalışabilir olmadığını da ifade etti. Macron bu açıklamayı, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Boris Johnson'a İrlanda backstop maddesi için alternatif bir çözüm bulması iin 30 gün süre verdiğini söylemesinin ardından yaptı.

"Çin'den ABD'li şirketlere yaptırım tehdidi"

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gıng Şuang, yaptığı açıklamada, ABD'nin Tayvan'a savaş uçağı satışı planından "ivedilikle vazgeçmesi" ve Tayvan yönetimiyle tüm askeri ilişkilerini sonlandırması gerektiğini söyledi. Washington yönetiminin satış kararından vazgeçmemesi halinde söz konusu satışta yer alan ABD'li silah şirketlerine yaptırım uygulanmasının planlandığını belirten Gıng, yaptırımların içeriğine ilişkin ise detay vermedi.

"İran'dan Avrupa'ya "üçüncü nükleer adım çok güçlü olacak" uyarısı"

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İsveç ziyareti sırasında Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsünde (SIPRI) yaptığı konuşmada, İran'ın dış politikası, nükleer program, ABD ile Basra Körfezi ve çevresinde yaşanan gerginlik konularında değerlendirmelerde bulundu. Zarif, İran'ın nükleer anlaşmadaki kazanımlarının korunmaması halinde taahhütlerin azaltılmasında üçüncü adımı atacaklarını ve bu adımın öncekilerden çok daha güçlü olacağını söyledi.

Jackson Hole…

Fed'in Temmuz toplantısına ilişkin toplantı tutanaklarında para politikasına ilişkin Trump'ın hoşuna gitmeyecek şekilde 25 baz puan faiz indirim tartışmaları devam ederken, Trump sorunun net olarak Powell ve Fed olduğunu ilan etti. Fed'in üzerinde baskı oldukça artarken, Jackson Hole toplantıları para politikasına ilişkin önemli söylemlerin tartışılacağı ve belki ileriye dönük neler yapılabileceğine ilişkin sinyaller gelmesi beklenebilir. Bu bağlamda Cuma günü Fed Başkanı Powell'ın yapacağı konuşma önemli olacaktır.

Tahvil faizlerinde normalleşme (ABD 10 yıllık %1,5 – 30 yıllıkta %2,0 üzerinde) sürerken, S&P500 endeksi 2900 üzerinde fiyatlama davranışına devam etmektedir.

Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş.