Hong Kong Borsası tayfunlar ve şiddetli hava koşullarında durdurulmayacak

İstanbul, 7 Haziran (DHA) - Hong Kong'un 4,2 trilyon dolarlık piyasasının tayfun ve şiddetli yağmur fırtınaları durumunda ticareti durdurmayacak. Hong Kong borsası genellikle bir tayfun sinyali ya da “kara fırtına uyarısı” verildiğinde işlemleri durduruyor.

Hong Kong Borsası tayfunlar ve şiddetli hava koşullarında durdurulmayacak

Hong Kong Exchanges and Clearing'in bir önceki CEO'su Nicolas Aguzin, 2022 yılında CNBC'ye yaptığı açıklamada borsanın bu protokolü gözden geçirdiğini söylemişti.

Hong Kong gözlemevine göre, 2023 yılında tayfun şiddetine veya üstüne ulaşan 11 tropikal siklon vardı - bu, 1961'den 2020'ye kadar yaklaşık 15 olan 60 yıllık ortalamadan daha az.

Hong Kong borsasının önerilen çerçeveyi önümüzdeki birkaç hafta içinde açıklaması bekleniyor. Konuya yakın kişiler planın halen son halini aldığını ve son dakika değişikliklerine tabi olduğunu söyledi.

Şu anda Hong Kong borsası, aşırı hava koşullarının Hong Kong saatiyle sabah 9'dan sonra ve 11'den önce devam etmesi halinde sabah seansını iptal ediyor.

World Info iklimbilim veri tabanına göre Pasifik'teki tayfun sezonu genellikle Nisan ayında daha az şiddetli fırtınalarla başlar ve Kasım ayına kadar sona ermez; en şiddetli tayfunlar ise genellikle Ağustos ve Eylül aylarında meydana geliyor.
 

  Hibya Haber Ajansı